CZASOPISMA O OŚWIACIE
- DYREKTOR SZKOŁY. Miesięcznik pedagogiczny poświęcony problemom kierowania szkołami i polityce oświatowej. Wydawane od 1994 r., zalecane przez MEN, adresowane przede wszystkim do dyrektorów szkół, a także do szeroko rozumianej kadry kierowniczej i nadzoru pedagogicznego w oświacie. Zawiera następujące działy tematyczne: Aktualności, Dyrektor zarządzający – kierowanie w praktyce, Polityka edukacyjna, Prawo w szkole, Z zagranicy, Oświata w Unii Europejskiej, Co wynika z badań, Rozmaitości.
- EDUKACJA I DIALOG. Miesięcznik wydawany od 1985 roku przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Warszawa. Czasopismo w 1993 r. nominowane było do międzynarodowej Nagrody Alkuina (Alkuin był anglosaskim zakonnikiem, uczony żyjący na przełomie VIII i IX w., autor podręczników gramatyki, retoryki, dialektyki, założyciel Szkoły Pałacowej na dworze Karola Wielkiego). Współcześnie uważany za pierwszego „ministra edukacji’. W 1991r. Europejskie Stowarzyszenie Rodziców obrała Alkuina na patrona corocznej nagrody (zwanej oświatową nagrodą Nobla) za upowszechnianie najlepszego projektu w dziedzinie wychowania i kształcenia służącego dialogowi szkoły z rodzicami.
- EDUKACJA. STUDIA. BADANIA. INNOWACJE Kwartalnik pedagogiczny wydawany od 1983 r. jako kontynuacja kwartalnika Badania Oświatowe przez Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie. Podejmuje zagadnienia z filozofii edukacji, współczesnych reform oświatowych, pedagogiki porównawczej, pedeutologii oraz udostępnia wyniki badań w zakresie podstawowych problemów oświatowych. Zawiera działy: Studia; Badania; Doświadczenia i propozycje; Edukacja na świecie; Historia wychowania; Książki i czasopisma; Informacje. Pod większości artykułów zawarta jest bibliografia.
- GAZETA SZKOLNA. Tygodnik oświatowy. Wydawca: Gazeta Szkolna Sp. z o.o. Działa od 1999 r. Zawiera wiadomości, komentarze dotyczące wydarzeń związanych z oświatą, reformą oświaty. Zawiera rozporządzenia i przepisy z MEN, komentarze, wyjaśnienia do Karty Nauczyciela. Propozycje książkowe dla nauczyciela, scenariusze lekcji. Listy i opinie czytelników pisma.
- GŁOS NAUCZYCIELSKI - Tygodnik społeczno- oświatowy, organ Związku Nauczycielstwa Polskiego, założony w 1917 r. Zawiera omówienia z życia szkoły, porady prawne. Informacje dotyczące reformy edukacji.
- KWARTALNIK PEDAGOGICZNY Czasopismo naukowe ogólnopedagogiczne wydawane od 1956 r. przez Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Artykuły publikowane są przez znanych pedagogów na przykład: R. Lepperta, I. Hejnicka- Bezwińska, E. Wołoszyn, K. Pospiszyla i wielu innych. Główne działy: Materiały i sprawozdania z badań; Edukacja w innych krajach; Recenzje, ogólnopedagogiczne artykuły. Sylwetki pedagogów.
- NAUCZYCIEL I SZKOŁA Półrocznik pedagogiczno- metodyczny podejmujący problematykę edukacji wczesnoszkolnej, założone w 1997 r. w Mysłowicach, wydawane przez Wyższą Szkołę Edukacji Wczesnoszkolnej. Jest drugim obok Życia Szkoły ogólnopolskim czasopismem dla nauczycieli nauczania początkowego. Zawiera działy: Rozprawy teoretyczne; Z badań nad nauczycielem i szkołą (o pracy nauczyciela, nauczaniu zintegrowanym, wychowaniu przedszkolnym); Kształcenie i doskonalenie nauczycieli: Recenzje i sprawozdania (recenzje książek); Sylwetki pedagogów; Doświadczenia i propozycje metodyczne (scenariusze z różnych okazji, zajęć, imprez, uroczystości, wycieczek).
- NIEPUBLICZNA PLACÓWKA OŚWIATOWA. Miesięcznik. Wydawca Dr Josef Raabe Spółka Wydawnicza sp. z o.o.
- NOWE W SZKOLE - Miesięcznik wydawany od 1997 r. przez wydawnictwo nauczycielskie. Czasopismo adresowane do nauczycieli szkół ogólnokształcących (ale nie tylko), kadr kształcących i doskonalących zawód nauczyciela, nadzoru pedagogicznego. Czasopismo ma wkładkę „Kierowanie Szkołą”- przeznaczoną dla dyrektorów, nadzoru pedagogicznego. Na łamach czasopisma ukazują się artykuły nauczycieli- praktyków z całej Polski, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami, poglądami, wątpliwościami dotyczącymi szkoły, ucznia. Piszą również nauczyciele- bibliotekarze. W czasopiśmie wyodrębnione są działy dotyczące: reformy edukacji, doskonalenia zawodowego nauczycieli.
- PERSPEKTYWY. Miesięcznik edukacyjny. Wydawca Perspektywy Press, Warszawa. Wydawany od marca 1998 r.
- PRZEGLĄD HISTORYCZNO- OŚWIATOWY. Kwartalnik Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego wydawane od 1947 r. Czasopismo poświęcone dziejom oświaty i wychowania. Przedstawia sylwetki znanych pedagogów.
- RUCH PEDAGOGICZNY. Dwumiesięcznik, najstarsze czasopismo ogólnopedagogiczne w Polsce wydawane od 1912r., aktualnie przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną ZNP w Warszawie. Czasopismo prezentuje na swoich łamach: najnowsze prądy oświatowe, dyskusje i polemiki( poglądy i opinie ), rozprawy z zakresu pedeutologii, teorii kształcenia i wychowania, projekty innowacji pedagogicznych oraz liczne rozprawy z nauk z pogranicza pedagogiki. Zamieszcza również recenzje i sprawozdania książek i czasopism, kronikę oświatową- krajową i zagraniczną.
- TWÓRCZA SZKOŁA. Nowe czasopismo pedagogiczne ukazujące się od 2004 r., skierowane do nauczycieli , wychowawców, rodziców. Każdy numer poświęcony jest jednemu zagadnieniu. W czasopiśmie zawartych jest dużo praktycznych rad, dyskusje redakcyjne z udziałem kilkorga fachowców, relacje z własnych doświadczeń w szkołach- zarówno polskich jak i zachodnioeuropejskich. Na łamach czasopisma ukazują się artykuły m.in.: Jadwigi Bogackiej, Marii Borzęckiej, Ireny Dzierzgowskiej, Heleny Sęk, Bogusława Śliwierskiego i wielu innych.
- WSZYSTKO DLA SZKOŁY. Miesięcznik z pokoju nauczycielskiego. Czasopismo wydawane od 1995 r. w Warszawie, adresowane do nauczycieli-nowatorów w zakresie edukacji przedszkolnej, szkolnej i pozaszkolnej ,poszukujących pomysłów, scenariuszy zajęć, wykazów literatury specjalistycznej. Występują numery monotematyczne.
- WYCHOWANIE NA CO DZIEŃ. Ogólnopedagogiczny miesięcznik wydawany od 1993r. adresowany do wszystkich nauczycieli, wychowawców, pedagogów socjalnych, terapeutów, studentów oraz rodziców. Porusza wszelkie tematy dotyczące szkoły, rodziny ( przemoc, uzależnienia- profilaktyka, trudny uczeń itp.). Zawiera również artykuły z pedagogiki specjalnej, przedszkolnej. W czasopiśmie ukazuje się wkładka metodyczna prezentująca najciekawsze konspekty i scenariusze zajęć edukacyjnych oraz programów autorskich do różnych typów zajęć.
- WYCHOWAWCA. Miesięcznik nauczycieli, wychowawców i rodziców wydawany od 1993 r. w Krakowie. Czasopismo zamieszcza artykuły: popularnonaukowe, o problematyce wychowawczej, oświatowej, dydaktycznej, podkreślające wartości chrześcijańskie. Tematy artykułów zwracają szczególną uwagę na zagrożenia współczesnego świata: uzależnienia, sekty, gry komputerowe, stres. Również zawierają informacje dotyczące: etyki nauczyciela, edukacji regionalnej, mass mediów, profilaktyki w szkole. Bardzo przydatne do realizacji ścieżki edukacyjnej wychowanie do życia w rodzinie(scenariusze zajęć).
- ŻYCIE SZKOŁY. Miesięcznik pedagogiki wczesnoszkolnej wydawany od 1946r. przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Czasopismo zawiera działy: Artykuły i rozprawy ( m.in.: dotyczy edukacji, reform, podręczników ); Praktyka szkolna ( zawiera scenariusze: zajęć, uroczystości, zabaw, okolicznościowych imprez ); Zagadnienia metodyczne ( na przykład o ocenianiu w nauczaniu zintegrowanym, bibliotece szkolnej- pracy z książką, rola komputera w nauczaniu, edukacji europejskiej w szkole, edukacji regionalnej ).
16. Wykaz czasopism o >>> oświacie i edukacji.